Back to Results

Auburn Lions Club Turkey Trot 5K

Auburn Lions Club Turkey Trot

Age Group Results

October 28, 2018


eRunner Timing and Results eRunner Timing and Results

5K

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lydia Bennett Auburn IN 179 13 2 20:34.2 20:34.2 6:38/M
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Avery Schwartz 885 6 27 41:44.4 41:44.4 13:28/M
2 Liberty Tipton 896 7 29 41:45.2 41:45.2 13:28/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Autumn Runge 887 17 17 28:37.5 28:37.5 9:14/M
2 Evelyn Ritmore 894 17 51 1:08:48.0 1:08:48.0 22:12/M
3 Brianna Moore Waterloo IN 433 15 52 1:09:19.2 1:09:19.2 22:22/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Casey Lehman New Palestine IN 429 20 23 36:20.5 36:20.5 11:43/M
2 Breanna Black 189 27 25 37:13.8 37:13.8 12:00/M
3 Ashlyn Heller Auburn IN 316 29 36 51:29.2 51:29.2 16:36/M
4 Ashley Neuhaus 451 20 42 58:14.6 58:14.6 18:47/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amanda Munger Fort Wayne IN 436 32 4 23:08.0 23:08.0 7:28/M
2 Samantha Jarrett Kendallville IN 426 32 8 26:06.4 26:06.4 8:25/M
3 Amber Hartsough AUBURN IN 267 35 10 26:27.8 26:27.8 8:32/M
4 Margo Trevino Ramer Auburn IN 443 39 13 28:18.0 28:18.0 9:08/M
5 Elaine Herbst Auburn IN 356 36 14 28:18.5 28:18.5 9:08/M
6 Angela Turner Auburn IN 444 36 20 31:07.1 31:07.1 10:02/M
7 Nora Schwartz Auburn IN 886 37 28 41:44.6 41:44.6 13:28/M
8 Jennette Mondor 898 33 34 47:48.2 47:48.2 15:25/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nichole Neuhaus Fort Wayne IN 450 46 40 55:23.6 55:23.6 17:52/M
2 Danielle Morgan Auburn IN 434 45 44 58:14.8 58:14.8 18:47/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Rayle Auburn IN 439 55 15 28:22.3 28:22.3 9:09/M
2 Tina Custer Garrett IN 256 52 50 1:08:47.3 1:08:47.3 22:11/M
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bev Hoban Fort Wayne IN 893 67 22 36:01.5 36:01.5 11:37/M
2 Nikki Graham Waterloo IN 260 67 32 45:04.6 45:04.6 14:32/M
3 Wendy Kepler Waterloo IN 427 67 33 45:27.0 45:27.0 14:40/M
4 Willa Thompson Spencerville IN 446 73 35 50:06.5 50:06.5 16:10/M
5 Cynthia S Myers Garrett IN 437 66 45 58:14.8 58:14.8 18:47/M
6 Charna Baker 178 67 46 1:00:01.2 1:00:01.2 19:22/M
7 Connie Allen Fort Wayne IN 40 60 47 1:00:11.0 1:00:11.0 19:25/M
8 Alieta Graft 895 66 48 1:00:14.0 1:00:14.0 19:26/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Romano Ritenour Huntertown IN 440 17 1 19:46.1 19:46.1 6:23/M
 

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Unknown Partic. 900 900 7 25:52.3 25:52.3 8:21/M
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Drew Merritt Ashley IN 432 12 11 26:44.7 26:44.7 8:37/M
2 Landon Parks Huntertown IN 883 12 18 28:53.9 28:53.9 9:19/M
3 Dylan Parker 884 11 21 35:49.7 35:49.7 11:33/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Armstrong 899 16 6 24:41.9 24:41.9 7:58/M
2 Ryan Bourgeois Waterloo IN 221 15 30 43:42.2 43:42.2 14:06/M
3 Zach Morgan Auburn IN 435 16 39 52:08.8 52:08.8 16:49/M
4 Jeremiah Whitacre Garrett IN 445 17 49 1:08:46.7 1:08:46.7 22:11/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brady ALLEN 14 24 9 26:12.8 26:12.8 8:27/M
2 Bryan Sutton Auburn IN 442 22 19 31:00.4 31:00.4 10:00/M
3 Nick ALLEN 53 20 24 36:20.7 36:20.7 11:43/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nick Sullivan W IN 441 36 3 21:51.6 21:51.6 7:03/M
2 Eric Kreutter Waterloo IN 428 36 12 26:50.9 26:50.9 8:39/M
3 Brett Black Leo IN 196 30 26 37:14.0 37:14.0 12:01/M
4 Cal Baker 153 32 31 43:42.8 43:42.8 14:06/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Hathaway Auburn IN 273 45 16 28:27.6 28:27.6 9:11/M
2 Mike Andersen Auburn IN 85 48 43 58:14.7 58:14.7 18:47/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ROBERT ALLEN AUBURN IN 74 54 5 24:37.7 24:37.7 7:56/M
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Baker Kendallville IN 109 67 37 51:29.6 51:29.6 16:36/M
2 Dennis Graft 897 66 38 51:32.7 51:32.7 16:37/M
3 Daniel J Myers Garrett IN 438 66 41 55:25.9 55:25.9 17:53/M