Back to Results

Pufferbelly 10k

Pufferbelly

Age Group Results

July 16, 2022


eRunner Timing and Results eRunner Timing and Results


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

10k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Gentz Woodburn IN 100 19 7 43:57.0 7:05/M
2 Laurie Whisler Fort Wayne IN 257 57 11 49:07.2 7:55/M
3 Kari McNamara Huntertown IN 172 51 15 50:34.6 8:09/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jesshica Elfin Fort Wayne IN 78 26 24 55:50.5 9:00/M
2 Sarah Thieme Decatur IN 246 26 25 56:59.4 9:12/M
3 Aubrey Hunt Fort Wayne IN 131 26 43 1:06:47.7 10:46/M
4 Priyanka Koratpallikar Fort Wayne IN 148 23 49 1:17:32.6 12:30/M
5 Kelsey Frank Fort Wayne IN 92 29 54 1:27:25.9 14:06/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Adams College Station TX 4 38 36 1:01:30.1 9:55/M
2 Kelly Gaerte Albion IN 94 38 38 1:02:20.2 10:03/M
3 Jessica MacLeod Fort Wayne IN 160 34 39 1:03:31.0 10:15/M
4 Allison Taladay Fort Wayne IN 241 34 42 1:04:38.2 10:26/M
5 Megan Degitz Fort Wayne IN 61 37 51 1:22:23.5 13:17/M
6 Lizabeth Yager Fort Wayne IN 262 39 52 1:22:23.7 13:17/M
7 Caitlin Hicks Avilla IN 126 34 57 1:35:55.3 15:28/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christy Sierra Defiance OH 225 46 35 1:00:42.4 9:47/M
2 Jana Beth Clark Fort Wayne IN 41 43 37 1:01:55.8 9:59/M
3 Heidi Kerbleski Westfield IN 143 41 45 1:10:04.0 11:18/M
4 Jenn Rhodes Fort Wayne IN 207 42 47 1:13:11.6 11:48/M
5 Radhika Uppalapati Fort Wayne IN 252 40 56 1:34:57.4 15:19/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Armstrong Fort Wayne IN 286 59 18 52:18.6 8:26/M
2 Christine Hutchins Fort Wayne IN 133 59 31 59:22.4 9:35/M
3 Paula Mamani Fort Wayne IN 279 58 53 1:24:53.6 13:42/M
4 Adrienne Jamison Woodburn IN 136 53 59 1:43:31.7 16:42/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Millam Minneapolis MN 174 62 41 1:04:27.9 10:24/M
2 Teresa Jonak Fort Wayne IN 138 66 60 2:06:25.7 20:24/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Drew Sillaway Kendallville IN 226 18 1 35:04.9 5:40/M
2 Lavon Schmucker 272 21 2 38:39.8 6:14/M
3 Floyd Schmucker Lagrange IN 274 22 3 39:43.5 6:24/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rikhin Kavuru Fort Wayne IN 142 13 50 1:19:00.8 12:45/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Pickering Kendallville IN 197 18 5 42:00.0 6:46/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joel Fowerbaugh Leo IN 90 20 4 39:45.8 6:25/M
2 Aaron Lloyd Fort Wayne IN 156 27 23 55:16.3 8:55/M
3 Patrick Thieme Decatur IN 245 29 26 58:14.6 9:24/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Davidson Fort Wayne IN 55 34 6 42:11.7 6:48/M
2 Nathaniel Heim Fort Wayne IN 121 37 8 46:24.3 7:29/M
3 Adam Eberhard Fort Wayne IN 75 34 13 49:56.3 8:03/M
4 Kyle Brittain Fort Wayne IN 25 37 14 50:07.7 8:05/M
5 Danny Thompson Fort Wayne IN 247 33 22 54:27.1 8:47/M
6 Srimanjunath Thangavel Fort Wayne IN 242 34 30 59:02.4 9:31/M
7 Ben Thieme Decatur IN 243 33 32 59:54.5 9:40/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Phillip Ealing Fort Wayne IN 73 43 9 48:13.6 7:47/M
2 Anthony Cronin Fort Wayne IN 50 41 10 48:14.8 7:47/M
3 David Morris Edgerton OH 180 45 21 53:39.4 8:39/M
4 Brandon Podgorski Fort Wayne IN 198 42 40 1:03:36.7 10:16/M
5 Chuck Fenwick New Haven IN 88 48 44 1:07:10.2 10:50/M
6 Joel Kerbleski Westfield IN 144 41 46 1:10:05.4 11:18/M
7 Rajesh Kavuru Fort Wayne IN 140 45 55 1:34:50.8 15:18/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randy May Fort Wayne IN 166 56 12 49:44.0 8:01/M
2 Mike Kelly Fort Wayne IN 285 51 20 53:12.5 8:35/M
3 Frank Murphy Fort Wayne IN 184 52 27 58:35.0 9:27/M
4 Tim T Convoy OH 271 58 28 58:41.7 9:28/M
5 David Thieme Decatur IN 244 57 29 58:51.6 9:30/M
6 David Daugherty Fort Wayne IN 54 50 33 1:00:17.3 9:43/M
7 Bruce McNamara Huntertown IN 171 54 34 1:00:30.8 9:46/M
8 Rudy Soto 264 50 48 1:17:31.7 12:30/M
9 Neil Millam Minneapolis MN 175 57 58 1:40:04.2 16:08/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Drabik Fort Wayne IN 70 60 16 51:47.0 8:21/M
2 David Heim Winona Lake IN 120 69 17 52:12.9 8:25/M
3 Michael Armstrong Fort Wayne IN 287 60 19 52:18.9 8:26/M